KSA: kaikki sakot ja toimenpiteet kasino- ja vedonlyöntiyhtiöille
Aineistossamme on 45 toimenpidettä, jotka valvoja KSA on kohdistanut kasino- ja vedonlyöntiyhtiöihin (2019–2026). Niistä 41 on rahamääräisiä sakkoja, yhteensä 113 milj. €. Suurin sakko on 24 846 000 EUR yhtiölle Novatech Solutions N.V. (2025). Eniten sakkoja on saanut omistajaryhmä Entain plc: 3 sakkoa, yhteensä 6,1 milj. €. Lopuissa 4 toimenpiteessä ei ole julkaistua sakkosummaa: 4 määräystä tai kieltoa.
Valvojan KSA lisensoimat sivustot ja niiden omistajat (englanniksi) → · Kaikkien valvojien sakot · Suurimmat rahapelisakot · In English
Kaikki valvojan KSA toimenpiteet (45)
Uusimmat ensin. Summat alkuperäisessä valuutassa. "Ei sakkoa" tarkoittaa toimenpidettä ilman rahaseuraamusta (esimerkiksi kieltokirje tai varoitus). Jokainen rivi linkittää viranomaisen omaan tiedotteeseen. Omistajaryhmä on ryhmä, joka omistaa sakon saaneen yhtiön nyt. Ennen yrityskauppaa määrätty sakko jää sakon saaneelle yhtiölle.
| Päivä | Sakon saanut yhtiö | Omistajaryhmä | Summa | Toimenpide | Lähde |
|---|---|---|---|---|---|
| 17.6.2026 | Chestoption S.R.L. | Chestoption SRL / TechOptions Group (Vave) | 3 082 000 EUR | Sakko | lähde |
| 11.6.2026 | 711 B.V. | 711 B.V. | 886 000 EUR | Sakko | lähde |
| 24.2.2026 | Fortaprime SRL | Fortaprime SRL | 1 795 000 EUR | Sakko | lähde |
| 16.12.2025 | Tulipa Ent Limited (ComeOn NL) | Cherry AB | 750 000 EUR | Sakko | lähde |
| 16.12.2025 | Novatech Solutions N.V. | Novatech Solutions N.V. | 24 846 000 EUR | Sakko | lähde |
| 16.12.2025 | Starscream Limited | Starscream Limited | 4 228 000 EUR | Sakko | lähde |
| 15.12.2025 | JOI Gaming Ltd (Jacks.nl) | Jack's Casino / JVH gaming & entertainment group | 400 000 EUR | Sakko | lähde |
| 3.12.2025 | Magico Games N.V. | Magico Games N.V. | ei sakkoa | Määräys tai kielto | lähde |
| 2.12.2025 | Optdeck Service Ltd (Unibet NL) | FDJ United | 4 000 000 EUR | Sakko | lähde |
| 1.10.2025 | LeoVegas Gaming p.l.c. | MGM Resorts International | 500 000 EUR | Sakko | lähde |
| 4.9.2025 | Starscream Limited | Starscream Limited | 840 000 EUR | Sakko | lähde |
| 2.9.2025 | Optdeck Service Ltd (Unibet) | FDJ United | 450 000 EUR | Sakko | lähde |
| 15.4.2025 | Unnamed KSA licensee | Ei tiedossa | 734 000 EUR | Sakko | lähde |
| 9.4.2025 | Techno Offshore Limited | Ei tiedossa | 1 200 000 EUR | Sakko | lähde |
| 6.3.2025 | Sarah Eternal S.R.L. | Ei tiedossa | 900 000 EUR | Sakko | lähde |
| 23.1.2025 | Betent B.V. (BetCity) | Entain plc | 2 650 000 EUR | Sakko | lähde |
| 14.1.2025 | Winning Poker Network | Ei tiedossa | 1 275 000 EUR | Sakko | lähde |
| 6.1.2025 | Alimaniere S.R.L. | Ei tiedossa | 1 050 000 EUR | Sakko | lähde |
| 18.12.2024 | Optdeck Service Ltd (Unibet NL) | FDJ United | 400 000 EUR | Sakko | lähde |
| 22.11.2024 | Blue High House S.A. | BetOnline group (Chico Poker Network) | 1 125 000 EUR | Sakko | lähde |
| 30.10.2024 | Novatech Solutions N.V. | Novatech Solutions N.V. | ei sakkoa | Määräys tai kielto | lähde |
| 24.10.2024 | NetX Betting Ltd | NetX Betting Ltd | 675 000 EUR | Sakko | lähde |
| 5.9.2024 | BlockDance B.V. | BC.Game | ei sakkoa | Määräys tai kielto | lähde |
| 11.4.2024 | Casbit Group N.V. | Casbit Group N.V. | ei sakkoa | Määräys tai kielto | lähde |
| 29.2.2024 | Gammix Limited | Gammix Limited | 19 679 000 EUR | Sakko | lähde |
| 30.11.2023 | BetEnt B.V. (BetCity) | Entain plc | 3 000 000 EUR | Sakko | lähde |
| 30.10.2023 | MKC Limited | Ei tiedossa | 900 000 EUR | Sakko | lähde |
| 30.10.2023 | GoldWin Limited | Ei tiedossa | 6 794 000 EUR | Sakko | lähde |
| 12.10.2023 | L.C.S. Limited | L.C.S Limited | 2 074 000 EUR | Sakko | lähde |
| 5.6.2023 | Bingoal Nederland B.V. | Bingoal | 400 000 EUR | Sakko | lähde |
| 20.4.2023 | Betent B.V. (BetCity) | Entain plc | 400 000 EUR | Sakko | lähde |
| 23.3.2023 | Red Ridge Marketing | Ei tiedossa | 675 000 EUR | Sakko | lähde |
| 10.3.2023 | Hillside New Media Malta Plc | bet365 Group | 400 000 EUR | Sakko | lähde |
| 3.3.2023 | N1 Interactive Limited | N1 Interactive | 12 640 000 EUR | Sakko | lähde |
| 9.2.2023 | Equinox Dynamic N.V. & Domiseda and Partners s.r.o. | Equinox Dynamic N.V. | 900 000 EUR | Sakko | lähde |
| 8.2.2023 | Bingoal Nederland B.V. | Bingoal | 350 000 EUR | Sakko | lähde |
| 25.1.2023 | JOI Gaming Ltd (Jacks.nl) | Jack's Casino / JVH gaming & entertainment group | 400 000 EUR | Sakko | lähde |
| 31.12.2022 | Videoslots Limited | Immense Group (formerly Videoslots) | 9 874 000 EUR | Sakko | lähde |
| 25.11.2022 | TOTO Online B.V. | Nederlandse Loterij | 400 000 EUR | Sakko | lähde |
| 24.9.2021 | Tipico Co. Ltd | Tipico Group ennen yrityskauppaa (nyt: Banijay Group N.V.) | 531 250 EUR | Sakko | lähde |
| 13.7.2021 | N1 Interactive Limited | N1 Interactive | 500 000 EUR | Sakko | lähde |
| 21.5.2021 | Raging Rhino (luckydays.com) | Ei tiedossa | 440 000 EUR | Sakko | lähde |
| 19.8.2019 | Trannel International Ltd (unibet.eu) | Kindred Group plc ennen yrityskauppaa (nyt: FDJ United) | 470 000 EUR | Sakko | lähde |
| huhtikuu 2019 | Casumo | Casumo | 310 000 EUR | Sakko | lähde |
| 2019 | Royal Panda (LeoVegas) | LeoVegas Group ennen yrityskauppaa (nyt: MGM Resorts International) | 400 000 EUR | Sakko | lähde |
Valvojan KSA toimenpiteet vuosittain
| Vuosi | Toimenpiteet | Rahamääräiset sakot | Yhteensä |
|---|---|---|---|
| 2026 | 3 | 3 | 5,8 milj. € |
| 2025 | 15 | 14 | 43,8 milj. € |
| 2024 | 7 | 4 | 21,9 milj. € |
| 2023 | 12 | 12 | 28,9 milj. € |
| 2022 | 2 | 2 | 10,3 milj. € |
| 2021 | 3 | 3 | 1,5 milj. € |
| 2019 | 3 | 3 | 1,2 milj. € |
Sakot omistajaryhmittäin
| Omistajaryhmä | Sakot | Yhteensä |
|---|---|---|
| Entain plc | 3 | 6,1 milj. € |
| FDJ United | 3 | 4,9 milj. € |
| N1 Interactive | 2 | 13,1 milj. € |
| Starscream Limited | 2 | 5,1 milj. € |
| Jack's Casino / JVH gaming & entertainment group | 2 | 800 000 € |
| Bingoal | 2 | 750 000 € |
| Novatech Solutions N.V. | 1 +1 muuta | 24,8 milj. € |
| Gammix Limited | 1 | 19,7 milj. € |
| Immense Group (formerly Videoslots) | 1 | 9,9 milj. € |
| Chestoption SRL / TechOptions Group (Vave) | 1 | 3,1 milj. € |
| L.C.S Limited | 1 | 2,1 milj. € |
| Fortaprime SRL | 1 | 1,8 milj. € |
| BetOnline group (Chico Poker Network) | 1 | 1,1 milj. € |
| Equinox Dynamic N.V. | 1 | 900 000 € |
| 711 B.V. | 1 | 886 000 € |
Muiden valvojien sakot
Tiedot tarkistettu 26.10.2026. Näin tarkistamme tiedot. Vain täysi-ikäisille. Rahapelaaminen voi aiheuttaa riippuvuutta. Apua saat Peluurista: peluuri.fi, puh. 0800 100 101.